Predstavili ste si bláznivý štýl, plný gýčových doplnkov a krikľavých farieb? Nie je to celkom tak. Boho štýl je síce charakteristický kreativitou a voľnosťou, ale s elegantnosťou a moderne zladeným dizajnom sa vôbec nevylučuje. V nasledujúcich riadkoch si ho predstavíme bližšie a môžeme vám sľúbiť, že boho štýl očarí aj vás.
Pôvod boho štýlu
Počiatky boho štýlu siahajú do 60. rokov 20. storočia, kedy sa stal hitom vo svete módy a neskôr aj interiérového dizajnu. Kúzelný boho štýl sa najprv objavil v Paríži v kolekciách Christiana Diora. Postupne sa rozšíril do londýnskych klubov, medzi beatnikov, jazzových nadšencov a deti kvetov. K milovníkom tohto štýlu patrila známa liverpoolska skupina Beatles, ale aj slávna Gina Lollobrigida či Brigitte Bardot.
Boho štýl sa v priebehu posledných 50-tich rokov v rôznych variáciách opätovne vracia do módy aj interiérov. Mnoho jedinečných a ikonických prvkov z minulosti tak doslova ožíva. V modernom ponímaní si získal obľubu hlavne v posledných 10 rokoch a znovu sa nám nenápadne vkráda do šatníka aj domácnosti.
Moderný boho štýl vs. bohémsky štýl – v čom je rozdiel?
Bohémsky štýl je pôvodný termín z ktorého sa všetky ďalšie odvíjajú. Tradičný bohémsky štýl je veľmi uvoľnený, kladie dôraz na osobnú slobodu a veľa kreativity. Je to eklektický mix rôznych tvarov, plný sýtych farieb, kvetov, textúr a rôznorodých doplnkov.
Moderný boho štýl je módny a interiérový štýl, ktorý je inšpirovaný bohémskym životom umelcov a intelektuálov. Je elegantnejšou a modernejšou verziou, ktorá je viac sofistikovaná a premyslená, ale stále si zachováva pôvodnú bohémsku dušu. Zvykne sa označovať aj ako urban boho, ktoré preberá najvýraznejšie a odvážne prvky bohémskeho štýlu a kombinuje ich s elegantnými prvkami moderny. Nábytkové doplnky sú usporiadané koordinovanejšie, bez takých veľkých extrémov.
Vo svete módy a interiérového dizajnu sa stretnete aj s pojmom Boho-chic, ktorý taktiež čerpá z bohémskeho štýlu, ale využíva minimalistické prechody medzi farbami a materiálmi. Používa viac sivej, bielej a krémovej farby, ktoré slúžia ako základ pre ďalšie doplnky v žiarivejších farbách.
Spájanie farieb a vzorov
Pokiaľ ide o pravidlá pri zariaďovaní priestoru v štýle boho, neplatia žiadne. Akékoľvek nesúrodé farby sú charakteristickým znakom boho štýlu. Kombinovať môžete svetlé a sýte farby s rôznymi vzormi, ako sú kvety, drevené potlače, geometrické a etnické vzory na textílii. Pre moderný boho štýl uprednostnite tlmené farby, ako je horčicová žltá alebo olivovo zelená. Ako základ môžete zvoliť jednofarebnú minimalistickú pohovku, ktorú oživíte doplnkami s výraznými vzormi a farbami. Okrem dekoračných vankúšov sa môžete pohrať aj s výberom kusového koberca pri sedacej súprave, s farebnými obrazmi na stenách a pestrými doplnkami.
Vrstvenie textúr
Aj kombinácia textúr, ktoré na prvý pohľad spolu neladia, môže vytvoriť elegantnú atmosféru v štýle boho. Predstavte si spálňu s vrstvením textúr, v ktorej na ľanovú posteľnú bielizeň pridáte patchwork prehoz a dolnú tretinu postele doplňte masívnym úpletom vo výrazných farbách. Minimalistická spálňa sa bez väčšej námahy premení na originálnu a útulnú miestnosť. Nebojte sa miešať moderné doplnky s tými starými. Ako sme písali vyššie, jediné pravidlo je to, že boho nemá žiadne pravidlá.
Semiš a koža
Kožené sedacie súpravy dnes kraľujú moderným minimalistickým interiérom, ale svoje miesto majú aj v modernom boho štýle. Koža je bežne používaný “boho materiál”, ktorý môžete doplniť napríklad vankúšmi zo semišu alebo ľanu. Kožený vzhľad môžete spárovať aj s prehozom alebo dekou z umelej kožušiny. Vytvoríte tak zaujímavú kombináciu textúr, ktorá prinesie novú vizáž vašej obývačke.
Etnické prvky
Máte niekde v pivnici odložený suvenír z exotickej dovolenky? Von s ním! Sombréro z Mexika, slon šťastia z Thajska, koberčeky z Maroka, či vejáre a saké set z Japonska – každý originálny kúsok patrí k boho štýlu a zároveň vám bude pripomínať všetky zážitky z dovolenky. A nemusíme zachádzať len do exotiky, svoje miesto si nájde aj fujara, modranská keramika, bábika v kroji, aj obyčajná drevená alpská kravička. Boho štýl zahŕňa široké spektrum farieb, vzorov a materiálov, povolené je naozaj čokoľvek.
Boho materiály
K základným prvkom patria hlavne prírodné materiály, ako ratan, drevo či bambus. Interiéru dodávajú autentický a zemitý charakter, ktorý je pre bohémsky štýl typický. Pastelové farby na stenách, nábytku alebo textíliách vytvoria jemné pozadie, ktoré nechá vyniknúť textúru iných prírodných materiálov. Dominantným kúskom môže byť napríklad ratanové závesné kreslo doplnené o farebné kvetované vankúše. Drevený konferenčný stolík v kombinácii s jednofarebnou sedacou súpravou bude pôsobiť veľmi elegantne a aj napriek farebným boho doplnkom udrží interiér stále “na uzde”. Nemusíte sa obávať nevkusných kombinácií ani nerovnováhy, pričom stále dávate priestor bohémskej nevšednosti.
Obľúbené sú aj kúsky z prútia, juty, bambusu a korku. Ako ozdobné materiály môžete zvoliť kožušinu, perie či makramé. Kombináciou so živými rastlinami a eklektickými dekoráciami vytvoríte autentický boho priestor, ktorý bude pôsobiť útulne, uvoľnene a štýlovo zároveň.
Boho štýl nie je náročný
Priestory v štýle boho nevyžadujú žiadne komplikované prvky. Predstavte si napríklad decentné drevené dekorácie, ako sú sošky, misky či nástenné hodiny. V boho interiéri nájdete aj pletené pufy, sedacie vaky, hromady farebných vankúšov alebo pohodlný koberec. Vytvoria vám priestor, ktorý využijete pri čítaní, maľovaní, počúvaní hudby alebo len tak na oddych a hranie hier s rodinou, a to bez väčšej finančnej investície
Množstvo kvetov a žiadny črepník
Miestnosť v bohémskom štýle by neobsahuje príliš veľa črepníkových rastlín. Izbovým rastlinám pridajte nový nádych prostredníctvom prútených košov, ratanových obalov, textilných tašiek s ušami alebo papierovými obalmi. Pri troche kreativity vám postačí kúsok látky, látková taška alebo šatka, ktorú jutovým špagátom omotáte okolo kvetináča.
Izbové rastliny nielenže dodávajú interiéru prírodný nádych, ale zlepšujú kvalitu vzduchu. Takže pravidlo “čím viac, tím lepšie” platí dvojnásobne. Izbu oživte napríklad papradím, visiacimi rastlinami, ľaliami či sukulentami. Ani ich umiestnenie nemusí končiť podlahou a parapetom. Prezrite si možnosti nástenných a závesných kvetináčov, ktoré vás prekvapia skutočne originálnym dizajnom a množstvom variácií.
Plné steny
Žiadny priestor v bohémskom štýle by nebol úplný bez umenia a kníh. V miestnosti si môžete vytvoriť nástennú galériu plnú obrazov a rámov, pokojne aj od podlahy po strop. Bez limitov, obrazy, rámy, fotky, plagáty, závesné poličky, aj obľúbené nástenné dekorácie. Plné steny sú plne vítané. Ak neviete kde začať, rozprestrite si podľa rozmerov steny na zem všetko čo chcete zavesiť. Poprehadzujte tak, aby boli medzery medzi okrajmi približne rovnaké a podľa potreby podopĺňajte ďalšie dekorácie. Ďalšie tipy na boho stenu nájdete v ďalšej časti článku.
Náš tip – Obrazy bez vešania Radi dekorujete a obmieňate obrazy a fotorámiky na stenách? Aby ste sa vyhli rozvŕtanej a poklincovanej stene, namontujte si poličky na obrazy. Sú moderné, elegantné a doplnky môžete kedykoľvek obmieňať. |
Stropné svetlo nestačí
Doplňte stropné osvetlenie ďalším svetlom, ktoré dotvorí pokojnú a príjemnú atmosféru. Môžete použiť rôzne lampáše, svietniky, množstvo sviečok, vysoké aj nízke podlahové lampy, drevené a ratanové svetelné reťaze. Dnešná ponuka na trhu s dizajnovými svietidlami je tak pestrá, že spomedzi množstva tvarov a farieb si ťažko vyberiete len jeden kúsok. Ideálne pre zmiešaný vzhľad v boho štýle.
Vintage a retro
Jedinečný a zaujímavý boho priestor získate aj pridaním historických kúskov do vašej minimalistickej domácnosti. Táto kombinácia moderného minimalizmu s vintage prvkami vytvára fascinujúci kontrast, ktorý je pre boho štýl typický. Miešanie rôznych štýlov dodáva interiéru osobitý charakter a príbeh. Ako dekorácia vynikne retro telefón, ktorý stačí len položiť na poličku, smaltová krhla poslúži aj na polievanie rastlín, drevená truhlica je výborným úložným boxom a ručne vyšívaný kvetinový vankúš rozžiari každú jednofarebnú sedačku.
Aký je rozdiel medzi vintage a retro? Vintage a retro sú dva veľmi podobné pojmy, ktoré sa často zamieňajú, ale neznamenajú to isté. Vintage sa vzťahuje na autentické predmety, ktoré boli vytvorené v minulosti. Originálne kúsky z daného obdobia, ktoré majú zberateľskú hodnotu. Retro je dôkazom toho, že oldschool štýl má aj v dnešnej dobe svoje miesto. Ide totiž o moderné novovyrobené predmety, ktoré sú inšpirované dizajnom z minulosti. |
Boho farby
Výber správnej farebnej palety je pre interiérový dizajn kľúčový. Farby výrazne ovplyvňujú naše emócie a dokážu zmeniť atmosféru celej miestnosti. Boho farby čerpajú inšpiráciu priamo z prírody. V centre pozornosti sú najmä zemité tóny, ktoré dodávajú interiéru teplo, hĺbku a autentický charakter. Zatiaľ čo zemité tóny tvoria základ, existuje spôsob, ako vniesť do boho interiéru nádych luxusu a rafinovanosti – prostredníctvom farieb inšpirovaných drahými kameňmi. A samozrejme nechýbajú ani neutrálne prírodné farby, ktoré umožňujú ostatným prvkom vyniknúť a v modernom boho štýle sú veľmi populárne.
Zemité tóny
Obľúbené sú zemité farebné tóny ako terakota, olivovo zelená a horčicová žltá. Tieto farby prinášajú do interiéru pocit prírody a dopĺňajú typický boho dekor. Terakotu môžete použiť na akcentujúce steny, ako tehlový obklad alebo tapetu, aby ste v miestnosti vytvorili útulný pocit. Olivovo-zelená je skvelou voľbou pre nábytok. Sedacia súprava alebo kreslo v olivovej farbe osvieži celý priestor. Horčicovo-žltá dodá šmrnc vašim vankúšom a kusovým kobercom.
Farby šperkov
Farby šperkov dodajú vášmu boho dekoru nádych luxusu a sofistikovanosti. Tieto farby sú sýte a vkusné, vďaka čomu bude miestnosť pôsobiť elegantnejšie. Trendy farby posledných rokov sú farby smaragdu, zafíru a ametystu. Smaragdovo-zelená zamatová pohovka bude dominantným kúskom vo vašej obývačke. Zafírovo-modré závesy môžu pridať hĺbku celej miestnosti a doplnky v ametystovej farbe vnesú do každého priestoru jemný a zároveň štýlový nádych.
Neutrálne farby a biela
Neutrálne farby a biela vyvážia všetky ostatné výrazné farby v boho domácnosti. Poslúžia ako čisté pozadie, ktoré umožňuje žiariť iným farbám a veľmi ľahko sa kombinujú. Použitím týchto farieb na stenách, podlahách alebo väčšom nábytku vznikne pokojné minimalistické prostredie. Napríklad béžovú pohovku a svetlosivé závesy môžete doplniť pestrofarebnými vankúšmi a dekami. V spojení s kobercom alebo podlahou v tlmenej bielej vytvoria útulný a príjemný priestor. S takýmto základom máte nekonečné možnosti pri výbere doplnkov.
Najlepšie boho dekorácie
Ak túžite vniesť do svojho domova nádych bohémskej atmosféry, máme pre vás 8 skvelých tipov na originálne boho dekorácie. Od tradičných ručne vyrábaných predmetov až po moderné interpretácie klasických prvkov. Pozrite sa bližšie na tieto inšpiratívne nápady, ktoré vám pomôžu premeniť váš domov na bohémsky raj.
Makramé
Makramé je textilná technika, ktorá má pôvod v starovekých kultúrach, ale svoje miesto si našla aj v moderných domácnostiach. Ide o spôsob ozdobného uzlíkovania špagátov do rôznych tvarov, z ktorých sa následne tvoria rôzne nástenné dekorácie, ale aj praktické výrobky ako závesy, vešiaky na kvetináče, podložky, tašky, obliečky na vankúše a dokonca aj odevy.
Lapače snov
Tradičný indiánsky ochranný amulet, ktorého úlohou je zachytávať zlé sny a dopriať vám pokojný spánok. Na trhu nájdete nespočetné množstvo rôznych druhov a veľkostí, krásne farebné variácie a rôzne materiály kombinované s prírodnými prvkami. Bez ohľadu na štýl vášho interiéru, lapač snov tak dokážete dokonalo zladiť.
Mandala
Mandala je symbolický diagram alebo obraz, ktorý má duchovný a rituálny význam v rôznych náboženstvách a kultúrach. Mandaly sú kruhové a symetrické, vytvorené z geometrických vzorov a symbolizujú vesmír, jednotu a nekonečno. Vzhľadom na množstvo moderných prevedení tohto umeleckého kúsku si našli miesto aj v súčasných interiéroch.
Vlastná galéria
Máte ešte staré komiksy a časopisy z detstva a je vám ľúto vyhodiť ich? Vložte ich do moderných rámov a zaveste na stenu. Vytvoríte originálnu nástennú galériu obrazov, ktorá vás pri každom pohľade prenesie do čias vašej mladosti. Podobné retro obrazy nájdete aj v aktuálnej ponuke mnohých predajcov, čo len dokazuje ich vhodnosť do každej trendy domácnosti. Do rámu môžete vložiť aj iné kúsky – tričko s obľúbenou kapelou, obaly zo starých CD-čiek a platní, či lístky z koncertu.
Hromady kníh
Keď zalovíte v internetových vodách s boho inšpiráciami, natrafíte na množstvá kníh, ktoré sa nachádzajú takmer všade. Literárny bohém mal viac kníh ako akýchkoľvek iných vecí. Jedna kôpka na nočnom stolíku, druhá pri kresle na čítanie, ďalšie v obývačke, knižnica naplnená od hora dole, plus staré receptáre na poličke v kuchyni. Bohémska kultúra sa zrodila z umeleckého ducha a ani moderný boho štýl by nebol kompletný bez umenia a kníh.
Vinylové platne a gramofón
Ak by sme si mali vybrať len jeden jediný “boho kúsok”, bol by to jednoznačne gramofón a vinylové platne, ktorých kvalitu zatiaľ nikto netromfol. Umeleckú bohémsku atmosféru spojte s hudbou a dokonalým zvukom, ktorý vám vintage aj moderné gramofóny prinesú. Ikonický Vinnetou s melódiami z filmu Poklad na Striebornom jazere, aj kultová Metallica a ich Seek & Destroy si zaslúžia čestné miesto.
Farebné tapety
Použitie výrazných tapiet bolo v časoch rozkvetu bohémskeho štýlu bežné. Vizuálne zaujímavá je napríklad kombinácia zelenej steny a krémovej pohovky. K modernému drevenému jedálenskému stolu pridajte tapetu v zemitých farbách, ako je béžová, hnedá alebo bledá oranžová. Nemusíte sa vyhýbať ani vzorovaným tapetám s jemnou textúrou, ktorá zútulní celý interiér. Tapetu môžete použiť len sektorovo, na menšiu časť steny, napríklad poza televízor, do rohu čitateľského kútika alebo za komodu s dekoráciami.
Drevený dekoratívny rebrík
Máte v sebe skrytého kutila a v pivnici sa povaľuje obyčajný drevený rebrík? Potom ste už len krok od dokonalej boho dekorácie. Drevený rebrík môžete namaľovať farbou, ktorá sa vám hodí do interiéru, oprieť o stenu a dozdobiť obľúbenými predmetmi – zavesiť dekoráciu, prútený košík, fotorámik, kvetináč, prehodiť deku či šatku. K nohám rebríku položte vysokú vázu so sušenými kvetmi alebo prútený puf na sedenie. Vytvoríte si originálny a štýlový kútik, ktorý oživí akýkoľvek priestor.